Slovakya Hakkında S.S.S

Slovakya Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz

SORU:

Slovakya'da herhangi bir üniversiteden alınan diploma'nın Türkiye'de denkliği var mıdır?

CEVAP:

Slovakya Avrupa birliği üyesi olduğu için, orada herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın Türkiye'de denkliği vardır.

Ancak Yüksek Öğretim Kurumu ( Y.Ö.K. ) diplomanın yeterli olup olmadığını tespit etmek isterse seviye tespit sınavına girilmelidir. Sınav başarı ile geçilirse Türkiye de mesleğinizi icra edebileceksiniz.

Denklik için detaylı bilgi Yüksek Öğretim Kurumunu 0312 298 70 00 arayarak okumak istediğiniz üniversitenin adını belirterek hakkında bilgi alabilirsiniz.

SORU:

Lisedeki Bölümüm Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık, Meslek Lisesi veya Sağlık Lisesi Hangi Bölümlerde Okuyabilir miyim?

CEVAP:

Slovakya Üniversitelerinde Alan Ayrımı Yapılmaksızın İstediğiniz Bölümlere Başvurabilirsiniz.

SORU:

Ben Türkiye'de iki yıllık bölüm mezunuyum. Slovakya üniversitelerinde Dört yıllığa tamamlamak istiyorum. Böyle bir imkanım var mı?

CEVAP:

Slovakya Üniversitelerinde dört yıllık programa tamamlamak için okuyacağınız bölümün hazırlığını okumanız gerekli, hazırlık eğitimini bitirdiğinizde üniversite kurulu tarafından iki yıllıkta gördüğünüz dersleriniz değerlendirmeye alınır.Not çizelgeniz ve almış olduğunuz derslere göre derslerinizin sayılıp sayılmayacağı belli olur.

SORU:

Slovakya Üniversitelerinden Türkiye'deki Üniversitelere Yatay Geçiş Yapabilir miyim?

CEVAP:

ÖSS sınavında taban puan almanız,Slovakya'da Hazırlık ve birinci sınıfta ders başarı oranınızın en az % 60 başarılı olması şartıyla, Türkiye de herhangi bir üniversitenin boş kontenjanından yararlanarak yatay geçiş yapabilirsiniz.

SORU:

Slovakya'da hayat şartları nasıldır?

CEVAP:

Aylık konaklama: 90€-300€

Aylık Beslenme: 200€-300€

Aylık Ulaşım: 10€-20€

Aylık Sigorta: 30€-40€

Aylık Çeşitli Giderler: 30€-50€

Aylık Gider Toplamı: 360€- 710€

SORU:

Slovakya'ya nasıl gidilir? Ulaşım fiyatları ne kadardır?

Slovakya'ya direk uçuşlar yaz aylarında mevcuttur. Slovakya'ya ulaşım Viyana havaalanından yapılmaktadır. Viyana havaalanı başkent Bratislava'ya 40 km mesafede bulunur. Viyana'ya;Antalya, Ankara, İzmir ve İstanbul'dan direk uçuşlar mevcuttur. Yaz mevsimlerinde Adana ve diğer illerden direk uçuşlar yapılmaktadır.Viyana uçak seferlerini www.thy.com.tr , www.sunexpress.com , www.flypgs.com , www.condor.com adreslerinden takip etmek mümkündür.

SORU:

Öğrenciye verilen oturma izninin süresi ne kadar olacak?

CEVAP:

Slovakya makamları, öncelikli olarak 1-3 ay veya direk D5 öğrenci vizesi vermektedir öğrenci vizesi ülkeye geldikten 15 gün içerisinde bir yıllık oturum iznine çevrilmektedir. Öğrenciliğinin devam ettiği her yıl için birer yıllık uzatma yapmaktadırlar.

SORU:

Her üniversitenin kendine ait yurt imkânı var mı? Yurtlarda öğrenci hangi imkânlardan faydalanabilir? Yurtlarla okul arasındaki mesafe nedir?

CEVAP:

Her üniversitenin kendine ait yurdu var. Ders çalışma imkânı ve öğrencilerin gereksinimleri konusunda titiz davranılarak hazırlanmış yurtlardır. Öğrenci yurtlardaki her alandan faydalanabilme hakkına sahiptir. Üniversite ile yurtlar arasında on beş, yirmi dakika mesafe bulunmaktadır.

SORU:

Türk öğrenciler Slovakya'daki hastanelerden faydalanabilirler mi? Buradaki ssk veya bağkur sigortaları orada da geçerli olacak mı?

CEVAP:

Türkiye'de ki SSK ve BAĞ-KUR Slovakya'da geçerli değildir öğrencilerin Slovakya'da yıllık ödeme ile sağlık sigortası yaptırmaları mecburidir.

SORU:

Slovakya'da okuduğum süre esnasında Ailem bana nasıl para gönderebilir.?

CEVAP:

Slovakya'ya gitmeden önce Türkiye'deki herhangi bir bankadan TL hesabı açarak, üzerinde mastercard veya visa amblemi olan bankamatik kartınızdan Slovakya'da bulunan tüm banka atm'lerinden anında euro olarak para çekebilirsiniz. Diğer bir yol olarak da Western Union sistemi ile para transferi yapılmaktadır.

SORU:

Orada mühendislik bölümünden mezun olunduğunda Türkiye'de mühendis olarak mı işe başlanır?

CEVAP:

Tabii ki mühendislik fakültesinde okuyan bir kişi diploması ile mühendislik ünvanını kazanır.

YÖK tarafından onayladıktan sonra mesleğinizi yapabileceksiniz.

SORU:

Üniversite Hazırlık Eğitimi Nedir?

CEVAP:

Üniversite hazırlık eğitimi.Öğrencinin gideceği bölümün temel bilimlerini öğrendiği, İngilizce seviyesine göre 5 veya 8 aylık kursların verildiği üniversitelerle anlaşmalı veya direk üniversitelerin hazırlık kurslarıdır.Bu kurslarda İngilizce seviyesi iyi olmayan veya hiç olmayan öğrencilere eğitim verilmekte ve İngilizce seviyeleri akademik alt yapıyı anlayacak seviyeye getirilmektedir.