Romanya

Romanya, Türkiye'nin kuzeybatısında ve Balkan Yarımadasının kuzeydoğusunda bir Doğu Avrupa ülkesi. Doğuda Karadeniz, Ukrayna ve Moldovya, kuzeyde Ukrayna, batısında Macaristan ve Yugoslavya, güneyinde Bulgaristan ile çevrilidir.

Önemli şehirleri;Başkent Bükreş, Köstence, Braşov ve Yaş'dır.

Resmi dili Rumence'dir... Macarca ve Almanca da yaygın olarak kullanılır.

Avrupa Birliği üyesi olan ülke birlik ülkeleri içinde 9. büyük nüfusa sahiptir

Başlıca İlleri


Alba, Arad , Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Brăila, Buzău, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomiţa, Ilfov, Maramureş, Mehedinţi, Mureş, Neamţ
Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiş, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Yaş, Yergöğü

Nüfus ve Sosyal Hayat

Ülke nüfusu 23.168.000 dolaylarındadır. Nüfus yoğunluğu yaklaşık 94'tür. Yıllık nüfus artışı % 1 civarındadır. Nüfusun % 88'i Romen, % 8'i Macar ve % 2'si Alman'dır. Toplam nüfusun yaklaşık yarısı şehir hayatı yaşamaktadır. Ayrıca Ruslar, Tatarlar, Türkler, Yahudiler, Bulgarlar, Çekler, Slovaklar, Yunanlılar, Ermeniler, Çingeneler ve Sırp-Hırvat-Sloven grupları da mevcuttur.

Halkın % 80'i Ortodoks, % 10'u Katoliktir. Ayrıca bir miktar Müslüman, Yahudi, Kalvenist ve Lütherist de vardır.
Halkın sosyal yapısı İkinci Dünya Harbi sonrası ülkeyi karartan komünizmden sonra çok değişmiş, özel mülkiyet ve hür irade kalmamıştır. 1989'da komünist rejimin büyük bir sarsıntı geçirmesi Romanya'ya da yansıdı ve ülkede sosyalist rejime son verildi.

Ülkede okuma-yazma oranı % 98'dir. Genç nüfusun % 70'i okul hayatındadır.
Uzun yıllar Osmanlı idaresi altında yaşayan Romenler, Türk adet ve an'anelerinin, hayat tarzının ve adalet sisteminin tesiriyle, Osmanlı kültür potansiyelinden çok şeyler almışlar ve bunları günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Halkın bugün hazırladığı Türk yemeklerinde marmelat, çorba, tavuk suyu çorba, sarma, ızgara, kebab, sazan balığı, koyun sütünden yapılmış peynir, pastırma, havyar ve Türk sitili tatlılar bu dönemden arta kalan izlerdir. Ayrıca çay ve Türk kahvesi, Romenlerin alışkanlıkları arasına girmiştir

İklim

Romanya'nın iklimi orta nemlilikte olan tipik bir kara iklimidir. İklim, geniş ölçüde, mevsimlere ve bölgelere göre farklılıklar gösterir. Yaz ayları kurak ve sıcak, kış ayları ise sert ve karlı geçer. Sonbahar mevsimi uzun sürerken, İlkbahar çok kısa müddetle kendini gösterir. Ocak ayı sıcaklık ortalaması yaklaşık -3°C ve haziran ayı sıcaklık ortalaması ise 23°C'ye yükselir. Ülkenin yağışı her yerde hemen hemen aynı olmakla beraber, doğu bölgeleri ve dağlık alanları diğerlerine göre biraz daha fazla yağış alırlar.Ülkenin genelinde ise yıllık yağış oranı 715 mm dolayındadır. Bahar aylarında sellere ve yaz aylarında kuraklıklara rastlamak mümkündür.Ülkenin dörtte biri ormanlıktır.

Ekonomi


Ülke ekonomisinin % 80'i tarıma ve % 8'i endüstriye dayanır. Ülke topraklarının % 90'ı ekime müsaittir. Fakat Romanya'nın milli gelirinin ancak % 40'ına yakın bir bölümü tarımdan karşılanır. Ülke dünyanın önde gelen tahıl üreticisi devletlerinden biridir. En önemli tarım ürünleri mısır, arpa, buğday, şekerkamışı, üzüm ve meyvedir. Bundan başka yulaf, çavdar, sebze, ayçiçeği, soya fasulyesi, tütün, pamuk, kenevir ve keten de yetiştirilir. Koyun, sığır ve kümes hayvanları yetiştirilmesi yaygındır. Balıkçılık önemli bir gelir kaynağı olup, daha çok mersinbalığı ve sakallı tatlı su balığı avlanır.

Ülkenin para birimi Lei'dir.

Ülkenin işçi gücünün tamamına yakın bir bölümü iki alanda kullanılır. Bunlardan % 40'ını tarım ve % 25'lik bir bölümünü de endüstri istihdam eder

Romanya Mutfağı

Rumen mutfağı gayet zengindir. Geleneklere göre, ev sahipleri turistleri ekmek, tuz, erik rakısı veya bir bardak şarap ile karşılar. Köylerde geleneksel yemekler lahana sarması, et yemeği,sulu köfte, ve balık yapılır. Rumenler tatlı olarak börek, krep süzet ve kozonak (kek) yiyorlar. Dünyaca tanınmış ve çok çeşitli şarapları var. En meşhurları ise; Cotnari, Murfatlar, Tárnave, Ştefaneşti, Muscat Otonel, Grasá de Cotnari ve Támáioasa. Romanya'da Cabarnet Sauvignon, Riesling, Pinot ve Merlot gibi uluslararası şarap çeşitleri de üretiliyor

Şehir içi kamu ulaşımı:

Roma'da, belediye otobusleri, tramvaylar ve metro ile uygun fiyatlarda yapılabilmektedir (1,00 euro). Ulaşım araçlarına binilmeden önce tütün veya gazette bayilerinden, barlardan veya otomatik makinelerden temin edilebilen biletlerin, otobus ve tramvaylara binildiğinde içeride bulunan kutucuklara sokularak onaylatılması gerekmektedir.

Taksiler:

Taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.

Taksilerde her zaman taksimetre bulunmakta ve katedilen kilometreye göre ücret ayarlaması yapılmaktadır.

Telefon kodu: 40

Internet kısaltması: .ro

Yönetim biçimi: Çok Partili Cumhuriyet

Başlıca Şehirleri ve Eğitim Sistemi

Başkent Bükreş'in yanı sıra Köstence,Braşov,Arad ve Yaş ülkenin önde gelen eğitim şehirlerindendir.Pek çok yabancı öğrenci bu şehirlerde eğitim almaktadırlar.Kaliteli eğitim imkanları ve uygun harç ücretlerinden dolayı yabancı öğrencilerin gözdesi olan bir ülkedir.Avrupa Birliği Üyesi olduktan sonra başta eğitim sistemi olmak üzere pek çok yenilik ve kalite sistemi ile Avrupa standartlarında eğitim vermeye başlamıştır.Her yıl pek çok Türk öğrenci Romanya Üniversitelerinde eğitimlerine başlamakta ve pek çok öğrenci Romanya Üniversitelerinden başarılı bir şekilde mezun olmaktadır.Ayrıca pek çok doktor Romanya üniversitelerinde tıp uzmanlık eğitimlerini tamamlayıp Türkiye'de çalışma imkanına sahiptir.