MacaristanBrno University of TechnologySlovakyaÇek CumhuriyetiBulgaristanAvusturyaAlmanyaPolonyaLetonyaSırbistanRomanyaİngiltereUkraynaBosna-HersekHırvatistanLitvanyaKKTCDil Okulları

Freiburg Üniversitesi

Üniversite : Albert-Ludwigs-Universität Freiburg im Breisgau

Kuruluş yılı: 1457

Eyalet: Baden-Württemberg

Öğrenci sayısı: 22.030

Sömestr ücreti:500 euro

İkamet ücreti: 250 € - 380 € / ay

FREİBURG

Almanya'nın Güney Batısı'nda bulunan Freiburg im Breisgau (Türkçesi Breisgau'daki Freiburg) Baden-Württemberg eyâletinin dördüncü büyük şehridir. Freiburg bir ilin (Alm. Regierungsbezirk) merkezidir, kendi başına bir ilçedir ve aynı zamanda Breisgau-Hochschwarzwald ilçesinin merkezidir. Almanca'da "frei", yani serbest kelimesi ile "Burg" (kurulabilirlik, işlenebilirlik) kelimelerinin karşılığı olan "Freiburg im Breisgau" adını alır. Kara Orman'ın Batı yakasından Ren ovasına uzanan Freiburg, ılıman iklimi ile ünlüdür ve Almanya'nın en sıcak bölgesidir. "Üç ülke üçgeninde" (Dreiländereck) olan şehir İsviçre'nin sınırından 60 km ve Fransa'nın 25 km uzağındadır.

Şehir olarak Freiburg, Baden - Wüttenberg Eyaletinin 220 bin nüfusuyla en büyük 4. sehridir. Ünlü Tiyatro ve Konser salonlariyla Şehir bir kültür sehridir. Ayrıca Almanya2nın en turistik şehirlerinden birisidir, bunda en büyük etkenlerin başında şehrin, İsviçre ve Fransa sınırlarına çok yakın olması da önemli bir etkendir.

ÜNİVERSİTE

1457 yılında kurulan Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi, Almanya'nın en eski üniversitelerinden biridir. %17'si Dünya'nın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 20.000 öğrenci, çok farklı yönleri olan Freiburg Üniversitesi'nde eğitim görmektedir.

Kökeni Avusturya'ya dayanan 1457 yılında kurulan Freiburg Üniversitesi Almanya'nın en eski üniversitelerinden birisidir. Üniversite bünyesinde 138 farklı bölümde yaklaşık 20 bin öğrenci ( bunlardan yaklasik 3500'i yabancı uyruklu ) eğitim hayatlarını sürdürmektedir. Üniversite Almanya'da özellikle Tıp Fakültesi ile ünlüdür. 

Üniversite, kampus olarak 4 ana bölüme göre ayrılmıştır. Şehirdeki tek yüksek okul Freiburg üniversitesi değildir, ayrıca Şehirde Din Yüksek Okulları , Müzik ve Sanat Yüksek okulları da bulunmaktadır. Ama üniversiteye ait 4 kampusde şehrin ayrı ayrı noktalarına dağılmıştır. 

Bölümler:

Biyoloji

Kimya

Sistem Mühendisliği

Jeoloji

Bilgisayar Bilişim Sistemleri

Matematik

Mikrosistem Teknikleri

Moleküler Tıp

Hemşirelik

Fizik

Psikoloji

Siyasal Ekonomi

Diplom (Lisans + Master) :
Bioteknoloji

 

Master :

Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri

Bioinformatik and Sistembiologie

Kimya

Kristal Materyaller

Çevresel Yönetim

Forest Ecology and Management

Orman Bilimleri

Jeoloji

Coğrafya (Küresel Değişiklikler)

Su Bilimleri

Tümleşik Mikro Sistemler (Bilişim)

Mikrosistem Mühendisliği

Mikrosistem Teknikleri

Moleküler Tıp

Yenilelebilir Enerji Yönetimi