Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti ya da Çekya Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyindeAvusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur, 21 Aralık 2007 Tarihi itibari ile Avrupa Vize Birliği'ne dâhil edilmiştir.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve granattaşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Pilsen şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

Nüfus ve Sosyal Hayat:

Nüfusu 10.400.000 civarındadır. Resmî dili çekçedir. Hıristiyan olan halkın % 70'i Katolik, % 15'i Protestan ve diğerleri de muhtelif mezheplere bağlıdır. 6-15 yaş arasında öğretimin mecburi ve parasız olduğu ülkede okuma-yazma bilenlerin oranı % 99'dur. Nüfusun % 68'i şehirlerde, kalanı ise köylerde oturur. Çalışan nüfusun geneli işçidir. Kalanı ise tarım ve diğer işlerle uğraşır, Bohemya halkı müziğe olan düşkünlükleriyle meşhurdur. Beden eğitimi halk arasında yaygındır.Çek Cumhuriyeti'nin milli sporu buz hokeyidir.

İKLİM:

Denizden uzak bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti'nde de, kışları sert soğukların hâkim olduğu kara iklimi vardır. Yazların serin geçtiği ülkede, yıllık sıcaklık ortalamaları seneden seneye büyük dalgalanmalar gösterir. Kışın ülkede hava her zaman sıfırın alında olur.. Yağışlar kışın genellikle kar şeklinde olur. Çek Cumhuriyeti topraklarının % 30'u ormanlarla kaplı olan bir ülkedir

GEZİ:

Prag'da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazılarını şöyle sayabiliriz:

  • Nove Mesto (Yeni Kent Meydanı):
  • Old Town Square (Eski Kent Meydanı):
  • Petrin Parkı:
  • Prag Kalesi:

Yeme - İçme - Ulaşım


Çek Cumhuriyeti, Pilsener tarzı biranın ana vatanı. Pilsener ismi de Pilsen şehrinden geliyor. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti'nde birçok farklı bira çeşidi bulabilirsiniz. Hatta bir büyük bardak biranın bir şişe sudan daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede fast-food restoranı bulmak biraz zor ama az sayıdaki Mc Donald's ve Kentucky Fried Chicken restoranları özellikle domuz eti tüketmek istemeyenlerin uğrak yerlerinden.

Çeklerin menü boyları bizlere göre biraz büyük. 10-20 YTL arası ödediğiniz bir yemekten tam olarak doymuş, hatta tabağınızda yemek bırakmış olarak bile kalkabilirsiniz. Genel olarak yemeklerinin bizim yemeklerimize göre ağır olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple midesi hassas olanlar dikkat etsinler. Franz Kafka gibi birçok ünlü yazarın uğrak yeri olan Kavarna Slavia'ya da mutlaka uğrayın.

Çek Cumhuriyeti'nde ulaşım oldukça kolay. Şehirlerin birçoğunda caddeler araç trafiğine kapalı olduğundan araç kullanımı çok az. Sürücüler ise trafik kurallarına inanılmaz bir dikkat gösteriyorlar.

Başlıca Şehirleri ve Eğitim Sistemi

Hradec Kralove,Brno,Pilsen yabancı öğrencilerinin yoğunlukta olduğu başlıca şehirlerindendir.Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri dünya sıralamasın ilk 100 içerisinde yer alır ve pek çok Nobel ödülü almış Çek Profesörleri ile dünya standartlarının üzerinde eğitim imkanı sunmaktadır.