Avrupada Eğitimle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz


MACARİSTAN, SLOVAKYA, ÇEK CUMHURİYETİ, BULGARİSTAN, ROMANYA, LETONYA, HIRVATİSTAN VE 

SIRBİSTAN ÜNİVERSİTELERİ SİSTEMİ HAKKINDA


YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALMAK İSTEYEN DEĞERLİ ÖĞRENCİLER;

 

İşte Size Avrupanın Seçkin Üniversitelerinde Okumak İçin İnanılmaz Avantajlar...

 

Farklı Bir Bölümde Okuyabilirsiniz: Avrupa'da üniversite sınavı sonucu okumaya hak kazandığınız bir bölümden farklı bir bölümde okuyabilirsiniz. Sözel'ciler Türkiye'de LGS-LYS sonucu kazanmış oldukları herhangi bir Sözel bölüme karşılık Avrupa'da herhangi bir başka Sözel bölüm okuyabilirler. Aynı durum Sayısalcılar için de geçerlidir.

 

LGS-LYS sonucunda kazandığınız bölümden veya üniversiteden memnun değilseniz, aynı bölümü veya istediğiniz başka bir bölümü Avrupa'da okuyabilirsiniz. Bunun için kazanmış olduğunuz üniversiteye Türkiye'de kayıt yaptırma zorunluluğu YOKTUR!

 

Dilediğiniz Bölümü Okuma İmkanı: Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Avrupa'da klasik bilim dallarının yanında Endüstri Matematiği, Mekatronik, Global Üretim Mühendisliği ve Kalite Yönetimi, Otomotiv ve Gemi Mühendisliği,Havacılık,Tropikal Hidroloji, Uygulamalı Kültür Bilimleri, Avrupa Kültür ve Ekonomisi gibi yeni gelişmekte olan bilim dalları dahil 400'ü aşkın bilim dalında istenilen uluslararası disipline uygun araştırmalar yapmak ve öğrenim görmek mümkündür.Üniversite sınavı sonucu kazanılan veya Üniversitede okunan bölümden farklı bir bölümde öğrenim görmek mümkündür.

 

Dilediğiniz Ülkede, Dilediğiniz Üniversitede: Avrupa'da anlaşmalı olduğumuz dilediğiniz ülkede, dilediğiniz Üniversitede okuyabilirsiniz. Dilerseniz daha sonra herhangi bir Avrupa Üniversitesinde 1 sömestr (1 dönem) okuduktan sonra istediğiniz başka bir Avrupa Üniversitesine, 1 yıl okuduktan sonra da Türkiye'deki üniversitelere Yatay Geçiş yapabilirsiniz.

  

Üniversite Sınavı Yok!: Avrupa'da herhangi bir şekilde yapılan Üniversite Giriş Sınavı yoktur.Fakat kurumumuzun anlaşmalı olduğu üniversitelere kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere kayıt yaptırmak istedikleri üniversite kurulları tarafından belirlenen tarihlerde TÜRKİYE'DE seviye belirleme sınavı yapılacaktır.

 

İkinci Dil: İngilizce hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra gitmek istediğiniz ülkenin dili haftada dört saat üniversiteler tarafından verilen derslerle öğretilerek akademik ve mesleki ufkunuzu genişletmenizde size sunulan bir fırsattır.Kariyer açısından bir dil daha öğrenmek size çok farklı kapılar açacaktır.

 

 Diğer Avantajlar:

 

 • Uluslararası Diploma: Avrupa Üniversiteleri Uluslararası geçerliliği olan diplomalar sunarlar. Dünyanın her tarafında denkliği kabul görür.
 • AB'de Serbest Dolaşım: Gitmiş olduğunuz ülkenin vizesi aynı zamanda "Schengen Vizesi" olduğu için, Schengen Vizesi geçerli olan bütün Avrupa Ülkelerine başka bir vizeye ihtiyaç duymadan rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

  

Ne Zaman Başvurulmalıdır?

 

Avrupa için vize almak 3 - 8 hafta sürdüğü için, başvuruların kurs başlangıç tarihlerinden en az 2 ay öncesinden yapılmasında büyük fayda vardır. Geç başvuru kurs başlangıç tarihini, hatta üniversite başvuru tarihlerini kaçırmaya neden olabilir. Bütün bunları gözönünde bulundurarak ve Avrupa Konsoloslukları'nın da ortalama vize verme süresinin 3 - 8 hafta olduğunu hatırlayarak, başvuruların mümkün olduğunca erken yapılması önemle tavsiye edilir!Kurumumuz vize başvuru koşulları ve gerekli evrak prosedürleri konusunda siz değerli öğrencilerimize tüm imkanları ücretsiz olarak sunacaktır!

ALMANYA VE AVUSTURYA ÜNİVERSİTELERİ SİSTEMİ HAKKINDA

ALMANYA

Almanyada istediğiniz bölümde okuma imkanı:

Evet, yazının başlığını okuyunca 'Bu kadarı da olmaz!' diyebilirsiniz. Ama gerçek...

Almanya'daki üniversitelerin sizin isteklerinize verdiği önemin bir kanıtı.

Peki nasıl oluyor?

Türkiye'de üniversite sınavına girdiniz, okumak istediğiniz veya geleceğiniz için çok cazip gelen bir bölüme kayıt yaptırdınız. Ancak 1 Semester okuduktan sonra bölümün sizin geleceğiniz için hiç de iyi bir seçim olmadığını anladınız. Ne yaparsınız?

Bir daha sınava girmeyi göze almadığınız için okumaya devam edersiniz. İstemediğiniz bir bölümden mezun olursunuz veya herşeyi göze alıp tekrar bir üniversite sınavı maratonuna başlar hem zaman hem de para kaybedersiniz. 

Ancak  Almanya'daki eğitim ve üniversite sistemi bu konuda öğrencilere kolaylık sağlamaktadır. Alman üniversitelerinde bir dönem okuduktan sonra bölüm değiştirme hakkı kazanırsınız. Eğer ilk bölümünüz Kış Döneminde başladı ve geçiş yapmak istediğiniz bölüm Yaz Döneminde başlıyor ise beklemeden sınavsız bölüm değiştirebilirsiniz. Her dönem sonunda üniversiteler öğrencilerine bir kayıt yenileme formu gönderirler. Bu formlarda eğer bölüm değiştirmek istiyorsanız belirtmeniz yeterli olacaktır.  

Bunu sadece okumakta olduğunuz üniversite ile sınırlandırmayın, isterseniz üniversitenizi de değiştirebilirsiniz. Bunun için geçiş  yapmak istediğiniz üniversiteye başvuruda bulunmanız yeterli olacak ve kabul almanız durumunda bölüm ve üniversitenizi değiştirebilirsiniz.

 

Almanya'da lisans eğitimine kimler gidebilir? 

 • Türkiye'de üniversite sınavı ile 4 yıllık bir fakülteye yerleştirilmiş olanlar veya halen 4 yıllık bir fakültede öğrenci olanlar
 • Meslek Yüksek Okulu  Mezunları
 • Açık Öğretim Fakültesi mezunları veya 3.sınıfa geçmiş olanlar,

lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

 

Lisans eğitimi toplam olarak 6 Semester (3 yıl) sürmekte, öğrenci isterse bir anadalda eğitim alırken paralel olarak 2. bir anadal daha seçebilmekte ve eğitim alabilmektedir. 

 

"Almanca öğrendim, başka bir yabancı dil öğrenmek istiyorum" mu diyorsunuz?

Derslerinizden kalan zamanınızda uygun olması durumunda ikinci bir yabancı dil öğrenmek için üniversite bünyesindeki kurs sizi bekliyor. Bunlar içinde ayrıca bir ücret talep edilmiyor.


AVUSTURYA


Neden Avusturya'da Eğitim?

 • Yüksek eğitim kalitesi, donanımlı kütüphaneleri ve öğrencilere sunduğu akademik çalışma ortamı ile Avusturya üniversiteleri dünyada kalitesini ispatlamıştır.

 

 • Avusturya'daki  bir senelik okul ve geçim masraflarınız Türkiye'de sadece özel bir üniversiteye ödeyeceğiniz miktara denk gelmektedir.

 

 • Tüm Avusturya üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.

 

 • Üniversiteyi Avusturya'da bitirdiğinizde herhangi bir sınav engeli olmadan yüksek lisans ve doktora eğitimine doğrudan geçiş imkanı.

 

 • Aylık 600€ maaş ile sigortalı çalışma hakkı bulunmaktadır.

 

 • Bir yarı yıl okuduktan sonra ERASMUS/SOKRATES programı ile Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde iki döneme kadar ücretsiz üniversite eğitim alma olanağı.

 

 • Avusturya Üniversitelerinde kabul şartı olarak yabancı dil bilme zorunluluğu yoktur. Üniversite bünyesinde dil eğitimi vermektedir.

 

 • Almanca ve İngilizce ile en az iki yabancı dili öğrenebileceğiniz çok dilli ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencileri ile multikültürel ortam.

 

 • Avusturya'daki yabancı öğrenciler senelik sadece 760€ harç ödemektedirler. Bu yönüyle de Avusturya üniversiteleri dünyanın en düşük ücretli üniversiteleri arasındadır.

 

 • Avrupa Birliği Ülkeleri MAVİ KART(BLUE CARD) uygulamasını başlatacaktır. Avusturya Üniversitelerinden mezun olan öğrenciler Avrupa'da iş buldukları takdirde mavi kart alarak çalışma ve oturum hakkına sahip olacaklardır.

 

 • Avusturya yüksek yaşam kalitesine sahip ülkelerin ön sıralarında gelmektedir. Hayat kalitesi yüksek , ulaşım problemini çözmüş, alt yapısı sağlam ve çoğu Avrupa ülkelerine göre suç oranı daha düşüktür.

 

 • Başkent Viyana 2010 yılında yaşam kalitesi açısından dünya 2.si olmuştur.

 

 • Avusturya üniversitelerinin her öğrenciye sundukları bilgisayar ve internet ortamı, çok sayıdaki zengin donanımlı kütüphaneleri ve akademik çalışmayı teşvik eden rahat ve bilimsel ortamıyla eğitiminize sağlayacağı katkı ve avantaj.

 

 • Alp dağlarının muhteşem tabiat güzellikleri, kayak merkezleri, kültür ve sanat deyince akla Avusturya'da gelmektedir.

 

 • Avusturya Türkiye'ye sadece 2 saatlik mesefade olduğundan  sık sık gelip gidebileceğiniz bir ülkede kaliteli eğitim avantajına sahip olacaksınız.